Regülatör nedir? Nasıl çalışır?

 
 
Regülatör nedir?
 
Voltaj regülatörleri şebeke geriliminde meydana gelen düşme ve yükselmeleri iç yapısında düzelterek ihtiyacınız olan sabit gerilimi sağlayan makinelerdir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ayrıca regülatörler, elektronik korumasistemi sayesinde ayar dışındaki gerilimlerdeki düşme ve yükselmelerde de çıkış gerilimini elektromekanik olarak keser. Bu durumdan kaynaklı olabilecek bütün hasarları da önler. Bu nedenle regülatörler fotokopi, bilgisayar, fax, labaratuvar cihazları, ev ve aydınlatma sistemleri benzer biçimde daha pek çok şebekede kullanılır.
 
Regülatörler iyi mi çalışır?
 
Regülatörlerin çalışma sisteminde genel hatlarıyla trafo ve kırılgan yapıdaki varyak sistemlere seri bağlanma mevzudur. Booster yani güçlendirici olan bu cihazlar tansiyon dengelemesini en iyi şekilde ayarlamaktadır. Regülatörler temelde bir bulucu eleman bir servo motor ve yayım organından kaynaklanır. Tipleri de karmaşık yahut basittir.
 
Yük tarafından kısa devre olduğunda regülatörler oluşan büyük akımların gitmesi için yol açar. Basit seri regülatörlerin tek eksik yanı bu değişmelere hemen cevap verememesidir. Fakat karmaşık yapıda olanlarda bu sorun yoktur. Şönt sezmeli seri regülatör olarak bilinen bu regülatörlerde küçük değişimlere bile anında cevap verilir.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kısacası regülatörler düzeni şebeke gerilimde oluşan yahut yük empedansındaki meydana gelen değişmeleri sebebiyle oluşan gerilimlerin dalgalanmasını dengeler ve bunları kabul edilir hale getirir.

 

 

WhatsApp